сряда, декември 4, 2024
spot_img
More

    ПОСЛЕДНИ

    Срива на рублата сложи край на поредната красива приказка за войната.

    След спад от 1.2% през 2022 година – годината на началото на руската агресия срещу Украйна, руската икономика демонстрира годишен растеж от 3.6%. Това е съчетано с приемлива инфлация от 13.75% през 2022 година, 5.86% през 2023 година и близо 9% през 2024 година и растящи доходи на населението. Всичко това въпреки войната и санкциите срещу Русия.

    Състоянието на руската икономика според официалните цифри предизвикваше постоянен интерес в редиците на икономическите анализатори и явно, радостно оживление сред про-руските сили по света и у нас. Какво по-добро доказателство за могъществото на Русия? Войната тече вече трета година, с невиждани от ВСВ насам руски загуби на техника и жива сила, но пък вижте икономиката! бумти и се развива по-добре от мирно време!

    Цялата тази приказна серия приключи с трясък след обезценката на рублата до ниво от почти 120 рубли за долар от края на ноември, 2024 година.

    Цялата кула от карти, на която се крепяха приятните за окото икономически цифри се строеше върху допускането, че инфлацията през 2024 година в Русия е около 9% – както твърди Руската ЦБ.

    Възниква обаче следният въпрос – защо при годишна инфлация от 9%, ЦБ на Русия вдигна основната лихва до 21% към края на 2024 година? Тази стойност е в Топ 10 на лихвите определяни от Централни Банки в света. Всеки руснак с банков депозит би живял щастливо с 12% ефективна годишна доходност! Такава разлика между инфлация и основна лихва просто няма никъде по света.

    Ако обаче заподозрем, че инфлацията е 15% или 17% на година, то тогава всичко си идва на мястото.

    Каква е тайната на изчислената от руската ЦБ годишна инфлация от 9%?

    Тайната е в цените, по които руската държава купува въоръжение от ВПК. Към момента Русия харчи до 40% от държавния бюджет за войната. И какво се получава? Най-опростено казано – нека си представим, че Русия произвежда две неща – танкове и краве масло. Танковете ги купува държавата по фиксирани цени от 2018 година, а маслото е поскъпнало 2 или 3 пъти. За танкове се харчат много повече пари, отколкото за масло – и в крайна сметка инфлацията средно е наистина 9%. Руското население обаче си купува не танкове, а само и единствено краве масло и за хората инфлацията не е 9%, а да речем 100%.

    Но войната не е начинание, което може да създаде национален продукт. Всичко, което се произвежда за войната бива унищожено, взривено, а хората избити. Липсата на хора създава дефицит на работна ръка, заплатите растат, ВПК изсмуква кадрите, а на мястото на убитите и тези все още живи на фронта държавата инжектира рубли.

    За да избегне мобилизация и социален взрив Путин вербува пушечно месо срещу все по-големи суми пари. Армията на Русия воюва само и единствено срещу пари. На мястото на убития наемник държавата инжектира рубли – 2-3 МЛН. при подписване на договора, 200 хил. месечна заплата, компенсации за раняване и накрая 5-7 МЛН. рубли при смърт.

    Целият този океан от рубли моментално отива за потребление, автомобили, имоти и съответно оказва натиск на валутните курсове. Руснаците прекрасно осъзнават, че дори и при 25% лихва по банков депозит е по-сигурно да обмениш рублите за долари, което създава недостиг на долари и курсът излита в небесата. Защото Русия нищо не произвежда, а изнася петрол и срещу това внася стоки за потребление и компоненти за ВПК и войната – за момента основно от Китай. Интересеното е, че стоките от Китай са по-некачествени и по-скъпи в сравнение със западните аналози отпреди санкциите, но руснаците и бизнеса нямат избор. Неслучайно рублата поевтиня спрямо китайския юан в по-голяма степен, отколкото в сравнение с долара и еврото.

    Обезценката на рублата има ефект и върху руската наемническа армия – тези 200 хил. рубли заплата от 2023 година имат по-ниска покупателна способност през 2024 година и ако не искат да се стигне до бунт, то държавата ще трябва да повишава заплатите на фронта и съответно да помпа инфлацията и така до безкрай.

    Това обяснява и върховите нива от 21% на основната лихва, чрез които руската ЦБ се опитваше да удържа нещата под контрол.

    Нещата обаче излязоха от контрол.

    Това, което предстои, по стара руска традиция е здравите сили да изхвърлят либералните учебници през прозореца и то най-вероятно заедно с тези, които са ги чели. Възможно е дори и да видим икономическата „вълшебница“ Елвира Набиулина (Гуверньор на ЦБ на Русия) обвинена и арестувана!

    На нейно място поредният „държавник“ с пагони ще обяви, че курсът на долара е без значение, основната лихва ще падне на 5% (за да може удобно да се финансира ВПК), печатницата за пари ще се завърти, а банковите влогове на населението ще бъдат „замразени“. Или още по-решително ще замрази влоговете и ще обмени 20-30% от всяка рубла в банките с държавни облигации със срок 20, 30 или 100 години.

    Красиво и елегантно решение в най-добрите съветски традиции.

    Източник:

    Latest Posts

    spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

    Don't Miss